Słownik

Web design słownik

Dowiedz się, co to jest…?

 

Web Design

Web Design jest to inaczej projektowanie stron internetowych i kreowanie wizerunku w sieci www. Bo strona internetowa powinna nie tylko przekazywać informacje internautom, ale również powinna być wizytówką działalności jej właściciela.

HTML

HTML z angielskiego HyperText Markup Language. Jest to język programowania służący do tworzenia stron internetowych. Język HTML opisuje przeglądarce internetowej zawartość danej strony w tym takie elementy jak: paragrafy tekstu, nagłówki, odnośniki czy odwołania do fotografii.

CSS

CSS z angielskiego Cascading Style Sheets, są to kaskadowe arkusze stylów. Arkusz stylów CSS to lista dyrektyw (tzw. reguł) ustalających w jaki sposób ma zostać wyświetlana przez przeglądarkę internetową zawartość wybranego elementu (lub elementów) (X)HTML lub XML. Można w ten sposób opisać wszystkie pojęcia odpowiedzialne za prezentację elementów dokumentów internetowych, takie jak rodzina czcionek, kolor tekstu, marginesy, odstęp międzywierszowy lub nawet pozycja danego elementu względem innych elementów bądź okna przeglądarki. Wykorzystanie arkuszy stylów daje znacznie większe możliwości pozycjonowania elementów na stronie, niż oferuje sam (X)HTML. CSS został stworzony w celu odseparowania struktury dokumentu od formy jego prezentacji. Separacja ta zwiększa zakres dostępności witryny, zmniejsza zawiłość dokumentu, ułatwia wprowadzanie zmian w strukturze dokumentu. CSS ułatwia także zmiany w renderowaniu strony w zależności od obsługiwanego medium (ekran, smartphone, dokument w druku, czytnik ekranowy). Stosowanie zewnętrznych arkuszy CSS daje możliwość zmiany wyglądu wielu stron naraz bez ingerowania w sam kod (X)HTML, ponieważ arkusze mogą być wspólne dla wielu dokumentów.

JavaScript, AJAX, jQuery

JavaSctipt jest językiem programowania odpowiedzialnym za zachowanie interfejsu strony internetowej oraz zapewnieniu jej interaktywności. Dzięki wykorzystaniu JavaScript można przetwarzać i wyświetlać informacje bez przeładowywania strony (AJAX) lub utworzyć różnego rodzaju animacje (biblioteka jQuery).

PHP

PHP to kolejny język programowania służący do tworzenia stron internetowych. W odróżnieniu od języka HTML, PHP jest wykorzystywany głównie do pisania złożonych mechanizmów zachowania stron. PHP decydują więc głównie o działaniu strony WWW.

Tagi META

Tagi META to specjalne, opisowe części strony WWW przeznaczone głównie dla potrzeb wyszukiwarki internetowej. Mówiąc w uproszczeniu, dzięki tagom META mamy bezpośrednią możliwość pozytywnego wpływania na pozycję naszej strony w wyszukiwarce. Do najważniejszych META tagów należą Tytuł, Opis i sposób indeksowania.

SERWER

Ogólnie rzecz ujmując, jest to podłączony do Internetu komputer, na którym umieszczona jest strona internetowa. Dzięki temu strona jest nieustannie dostępna dla odwiedzających ją Internautów. Do umieszczenia strony w Internecie serwer jest więc niezbędny. Serwer (współdzielony, wirtualny) można wykupić w firmie, która specjalizuje się w usługach hostingowych (np. ovh.pl). Wysokość opłat zależy od firmy, jednak są one zwykle rozliczane w formie abonamentowej (najczęściej rocznej, w wysokości około kilkuset złotych rocznie w zależności od wybranej opcji).

DOMENA

Domena internetowa to adres internetowy służący do identyfikacji strony internetowej (np. toczynski.org). Domeny mogą zawierać litery, cyfry oraz znak „-” (myślnik). Istnieje możliwość umieszczenia w domenie polskich znaków diakrytycznych. Koszt utrzymania domeny wynosi średnio od kilkunastu złotych rocznie.

HOSTING

Mianem hostingu określa się kompleksową usługę polegającą udostępnieniu serwera, zarezerwowaniu domeny oraz dostarczeniu poczty e-mail. Hosting jest niezbędny do umieszczenia strony w Internecie bowiem strona powinna mieć swoją domenę internetową (adres) oraz musi być umieszczona na serwerze. Poczta e-mail jest najczęściej dostarczana w pakiecie.

FTP

FTP z angielskiego File Transfer Protocol to protokół, który umożliwia połączenie z serwerem komputerowym w celu przesłania plików. W Internecie istnieje wiele darmowych tzw. klientów FTP (np. WinSCP, FireFTP) służących do zarządzania plikami na serwerze. Ich konfiguracja sprowadza się do instalacji i ustawienia połączenia z serwerem (zapytaj swojego Webmastera o komplet danych do FTP).

CMS

CMS z angielskiego Content Management System to tzw. System Zarządzania Treścią, czyli posiadający specjalny Panel Administratora. Za pomocą takiego Panelu właściciel strony ma możliwość samodzielnego zarządzania stroną. Jest to np. dodawanie i edytowanie podstron, aktualności lub fotografii w galerii zdjęć. Wystarczy zalogować się ze swojego komputera do Panelu, aby uzyskać możliwość pełnego zarządzania treścią i funkcjonowaniem strony. Warto dodać, że wykonywanie operacji najczęściej nie wymaga znajomości żadnych technik programowania, ponieważ wszystkie operacje wykonuje się głównie za pomocą interfejsu Panelu Administratora i edytora WysWig.

FLASH

Flash jest mechanizmem animacji komputerowych umieszczanych m.in. na stronie internetowej. We Flashu można wykonać także prezentację, banner lub nawet całą stronę internetową (ma to jednak istotne wady).

FAVICON

Favicon to niewielka ikonka graficzna danej strony WWW wyświetlana w przeglądarce internetowej. Faviconkę można zobaczyć obok paska adresu oraz na aktywnej karcie przeglądarki.

Edytor wizualny (WYSWIG)

Edytor wizualny to specjalne narzędzie umożliwiające edycję tekstu bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu można wprowadzać tekst w sposób analogiczny jak podczas pracy z tradycyjnymi edytorami tekstowymi (np. MS Word czy OpenOffice). Należy dodać, że edytor wizualny to podstawowe narządzie każdego nowoczesnego Panelu CMS do samodzielnego administrowania stroną WWW.

MySQL

MySQL to system bazy danych służący do przechowywania informacji. Baza danych MySQL jest najczęściej niezbędna do zaprojektowania strony zawierającej także Panel Administratora (CMS).

OPTYMALIZACJA

Optymalizacja strony to proces, którego celem jest takie przygotowanie strony, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla wyszukiwarki internetowej. Dzięki odpowiednim zabiegom webdesign’era, czy pozycjonera, zoptymalizowana strona WWW będzie zajmować wyższe pozycje w wyszukiwarce internetowej. Na optymalizację składa się wiele czynności takich jak:

  • analiza stopnia optymalizacji stron bezpośrednio konkurencyjnych,

  • analiza i selekcja słów kluczowych odpowiednich dla strony,

  • optymalizacja budowy strony pod kątem tych słów kluczowych,

  • optymalizacja treści strony pod kątem tych słów kluczowych.